جراحی بینی

جراحی بینی

یکی از انواع جراحی های زیبایی و درمانی که امروزه افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان به منظور بهبود عملکرد تنفسی و وضعیت ظاهری خود اقدام به انجام آن می کنند جراحی بینی می باشد.

جراحی بینی

بینی از دو جهت اهمیت بسیار زیادی دارد:

 • زیبایی

بینی به دلیل قرارگیری در مرکز صورت و برجسته بودن، عضوی است که در نگاه اول توجه افراد را به خود جلب کرده و وجود کوچکترین ایراد در آن موجب تاثیرگذاری بر دیگر اجزای صورت می شود.

برخی  از افراد گمان می کنند که داشتن یک بینی بی عیب و نقص برای داشتن یک چهره زیبا کافی است در صورتی که چنین نبوده و بینی در صورتی موجب بهبود وضعیت ظاهری افراد خواهد شد که با دیگر اجزای چهره همچون لب ها، چانه و غیره در تناسب باشد، بنابراین در حین جراحی بینی می بایست به تناسب این عضو با سایر اجزای صورت نیز توجه کرد.

اگر هدف از انجام جراحی بینی برطرف کردن مشکلاتی باشد که زیبایی بینی را تحت تاثیر قرار داده اند به آن جراحی زیبایی بینی گویند.

 • عملکرد تنفسی

وظیفه بخش عمده ای از عملکرد تفسی انسان بر عهده بینی می باشد. وجود توده هایی به نام پولیپ به شکل انگور که در بیشتر موارد خاکستری رنگ و در برخی موارد بی رنگ است و همینطور کج بودن تیغه بینی که به آن انحراف گفته می شود، عملکرد طبیعی تنفسی افراد را با اختلال روبرو کرده و می بایست برطرف شوند.

جراحی بینی روشی است که برای برطرف کردن این مشکلات بکار برده می شود، به جراحی بینی با اهداف درمانی جراحی درمانی بینی گفته می شود.

جراحی بینی

تفاوت بینی استخوانی و بینی گوشتی

 1. بینی گوشتی: ساختار این نوع از بینی ها متشکل از استخوان هایی ضعیف و پوستی با ضخامت بسیار زیاد است که غدد فعال چربی به وفور در آن وجود دارد.
 2. بینی استخوانی: در ساختار این نوع از بینی ها، استخوان ها و غضروف های بسیار مستحکم همراه با پوستی نازک وجود دارد.

یکی از عواملی که در موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی بینی تاثیر زیادی دارد، ضخیم و مستحکم بودن غضروف های بینی و نازک بودن پوست بینی است. به همین دلیل نتیجه ای که از جراحی بینی استخوانی به دست می آید بسیار رضایت بخش تر از عمل جراحی بینی گوشتی می باشد.

هر چند باید گفت که اگر جراح بینی از تجربه کافی در زمینه جراحی بینی گوشتی برخوردار بوده و بیمار نیز توقعات واقع بینانه ای از عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشد، نتیجه عمل بینی گوشتی به اندازه ای هست که رضایت فرد را جلب نماید.

جراحی بینی

جراحی بینی با لیزر

برخی از افراد به دلیل قیمت نسبتاً بالای جراحی بینی ، ترس از بیهوشی و عوارض احتمالی ناشی از عمل بینی به دنبال روش هایی جایگزین برای جراحی زیبایی بینی هستند.

این افراد درهنگام جستجو در گوگل با روش هایی همچون عمل بینی با لیزر، برطرف کردن نقص بینی با تزریق ژل، کوچک کردن بینی با دستگاه های مخصوص و غیره مواجه می شوند که هیچ کدام از این موارد ذکر شده تاثیری در برطرف کردن ایراداتی همچون قوز بینی نداشته و حتی ممکن است مشکلاتی را نیز برای بیمار به وجود آورد.

نتیجه جراحی بینی

بینی افراد بعد از جراحی دارای دو فرم طبیعی یا فانتزی خواهد بود، عوامل بسیاری در تعیین فرم بینی تاثیرگذارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

 1. جراحی یبنی طبیعی : این فرم از بینی ها دارای قوس نیستند و به دلیل سربالا و کوچک نبودن زیاد، بسیار طبیعی به نظر می رسند. هدف از انجام جراحی بینی از بین بردن ایراداتی است که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند و تغییرات زیادی در فرم بینی ایجاد نمی گردد.
 2. جراحی بینی فانتزی : در بینی های فانتزی بر خلاف بینی های طبیعی تغییرات زیادی همچون کوچک شدن، سربالا شدن و ایجاد قوس در بینی ها ایجاد می شود. زاویه بین لب بالا و نوک بینی در بینی های فانتزی که در اصطلاح به آن ها بینی های عروسکی نیز گفته می شود، 105 درجه می باشد.

لازم به ذکر است که علاوه بر دو فرم طبیعی و فانتزی که به آن ها اشاره نمودیم، جراحی بینی نیمه فانتزی نیز وجود دارد که حد بین جراحی بینی طبیعی و جراحی بینی فانتزی می باشد.

جراحی بینی

چه فرمی از بینی برای ما مناسب است؟

اولین سوالی که ذهن افراد متقاضی جراحی بینی را به خود مشغول می کند در رابطه با فرم بینی مناسب آن هاست. آن ها می خواهند بدانند که کدام بینی به چهره آن ها بیشتر می آید و موجب زیبایی شان خواهد شد.

از طرف دیگر افرادی نیز وجود دارند که پای خود را درون یک کفش کرده و مصرانه خواستار جراحی بینی طبیعی، فانتزی یا نیمه فانتزی هستند! پیشنهاد ما به این افراد خواندن ادامه مطلب می باشد.

فاکتورهای زیادی در تعیین فرم مناسب بینی برای هر فرد وجود دارد که عبارتنداز:

نوع بینی

مهم ترین عامل در تعیین فرم بینی بعد از جراحی، نوع آن می باشد.

به طوریکه افراد دارای بینی گوشتی تحت هیچ عنوانی نمی توانند برای انجام جراحی بینی فانتزی اقدام کنند زیرا برای انجام جراحی بینی فانتزی دو عامل لازم است که بینی های گوشتی هیچ کدام از این دو ویژگی را ندارند:

 • داشتن پوست نازک : همانگونه که گفتیم فرم بینی فانتزی بسیار کوچک بوده و در آن ظریف کاری هایی مثل ایجاد قوس زیاد و سربالا شدن بینی صورت می گیرد که در صورت کلفت و ضخیم بودن پوست بینی این تغییرات به خوبی مشاهده نخواهند شد.
 • داشتن غضروف های محکم : بینی باید دارای غضروف ها و استخوان های محکم باشد تا بتوان در آن قوس ایجاد کرده و آن را سربالا نمود، به دلیل ضعیف بودن استخوان های بینی های گوشتی ایجاد این تغییرات در آن عملاً غیر ممکن است.

در نتیجه فقط افرادی که بینی شان استخوانی است می توانند بینی خود را به فرم فانتزی جراحی کرده و افرادی با بینی های گوشتی تنها قادر به انجام جراحی بینی طبیعی بوده و در شرایط بسیار خوش بینانه، می توانند برای جراحی بینی نیمه فانتزی اقدام کنند.

جراحی بینی

سلیقه خود بیمار

برخی از بیماران مایلند تا نتیجه جراحی بینی به وضوح در صورت آن ها قابل مشاهده باشد و افراد دیگر در هنگام مواجهه با آن ها متوجه جراحی بینی شان باشند چون معتقدند هزینه زیادی برای آن صرف کرده اند!

برخی دیگر مایلند تا بینی و صورت شان حالت فانتزی و عروسکی داشته باشد، بدیهی است که بینی مناسب برای هر دو گروه بالا بینی فانتزی می باشد.

در طرف مقابل، افرادی هستند که هیچ تمایلی برای ایجاد تغییرات افراطی در بینی خود نداشته و دوست دارند ظاهر طبیعی صورت و بینی شان حفظ گردد، جراحی بینی طبیعی به دلیل مطابقت با سلیقه این گونه از افراد برای آن ها مناسب تر است.

تناسب بینی با دیگر اجزای صورت

برای داشتن یک جراحی بینی موفق، فقط بی نقص بودن بینی شرط نبوده و بینی فرد باید با تمامی اجزای موجود در صورت در تناسب باشد، تنها در این صورت است که بینی موجب بهبود وضعیت ظاهری بیمار خواهد شد.

توجه داشته باشید که گفتیم بهبود، نه زیبایی بدون چون و چرا. بدیهی است که جراحی بینی موجب از بین رفتن مشکلات دندانی، عقب یا جلو بودن چانه، افتادگی پلک و ایرادات دیگر نشده و افرادی که در صورت شان نقص های دیگری دارند نباید از جراح بینی انتظار معجزه داشته باشند.

دکتر سیما منتظر لطف الهی ، در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی یک سری عکسبرداری های دقیق از زوایای مختلف بینی و صورت را برای بیمار تجویز نموده و با تسلط و اشراف کاملی که بر علوم ریاضی و زیبایی شناسی دارند فرم بینی که بیشترین تناسب با صورت شما داشته باشد را برای تان انتخاب می کند.

برای این موضوع یک قاعده کلی وجود دارد آن این است که:

فرم بینی متناسب برای افرادی که صورت شان بزرگ است فقط فرم طبیعی بوده در حالیکه هر دو فرم طبیعی و فانتزی برای افرادی با صورت های کوچک در تناسب می باشد.

جنسیت

خانم ها غالباً دارای صورت های ظریف بوده و به دنبال ظرافت بیشتر هستند، به همین دلیل خواستار جراحی بینی فانتزی یا نیمه فانتزی هستند. در حالیکه آقایان دارای صورت های بزرگ با استخوان بندی محکم بوده و تاکید دارند که جذبه و ابهت آن ها با انجام جراحی بینی به قوت خود باقی بماند، بنابراین فرم بینی طبیعی برای آن ها بسیار مناسب تر از جراحی بینی فانتزی است و کمتر آقایی خواستار بینی فانتزی است.

جراحی بینی ترمیمی

ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون عدم انتخاب جراح بینی مناسب ، ایرادات موجود در بینی همچون قوز به طور کامل برطرف نشده یا مشکلاتی علاوه بر مشکلات اولیه همچون چسبندگی بینی، غیر قرینه بودن سوراخ های بینی و غیره در آن ایجاد شود یا به دلیل عدم انجام مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی نتیجه به دست آمده از آن مورد رضایت بیماران قرار نگیرد.

باید بگوییم که برخی از این ایرادات با انجام جراحی بینی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی قابل اصلاح بوده ولی برخی دیگر تا همیشه با بیمار همراه خواهد بود.

درست است که با انجام جراحی ترمیمی بینی می توان ایرادات ناشی از عمل بینی اولیه را برطرف کرد ولی انجام آن زمان و هزینه دوباره ای را از بیمار خواهد گرفت بنابراین در هنگام انتخاب جراح بینی خود دقت لازم را صرف کنید تا نیازی به انجام جراحی ترمیمی بینی نداشته باشید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • اولین و مهم ترین قدم برای انجام جراحی بینی ، تحقیق و جستجو درباره جراح بینی خوب و با تجربه است که بسیار حائز اهمیت بوده و رابطه مستقیم با نتیجه نهایی خواهد داشت.
 • پس از انتخاب جراح بینی مورد نظر خود ، به بررسی کلینیک یا بیمارستانی که عمل در آن صورت می گیرد بپردازید و میزان امکانات و کادر درمانی را مورد سنجش قرار دهید.

از دو هفته پیش از جراحی بینی از انجام اقدامات زیر خودداری نمایید :

 • استعمال دخانیات : دخانیات حاوی نیکوتین است که این ماده موجب اختلال در گردش خون و اکسیژن رسانی به آن خواهد شد؛ به همین دلیل ممکن است روند جراحی را با مشکل مواجه کند.
 • الکل : استفاده از نوشیدنی هایی که حاوی الکل هستند موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می دهد. همچنین با افزایش ادرار موجب کاهش آب بدن شده و می تواند میزان کبودی و تورم صورت پس از عمل را افزایش دهد. لازم به ذکر است ممکن است الکل با دارو های بیهوشی و سایر داروهایی که باید بیمار پس از عمل مصرف کند ، تداخل داشته باشد.
 • دارو های رقیق کننده : مصرف دارو هایی همچون وارفارین ، آسپرین ، پروفن و این قبیل دارو ها در کاهش غلظت خون موثر بوده و این موضوع می تواند به خونریزی بیمار منجر شود.

سایر اقدامات قبل از جراحی بینی

 

 

 • بیماران باید انتظارات و مشکلات بینی خود را با پزشک مطرح نمایند.
 • پیش از عمل آزمایشات و عکسبرداری ها لازم را انجام دهید و نتیجه آن ها را در اختیار جراح بینی خود بگذارید تا پزشک با بررسی آن ها از آمادگی شما برای عمل اطمینان حاصل نماید.
 • چنانچه در یک سال گذشته جراحی انجام داده اید ، سابقه بیماری به خصوصی دارید یا از حساسیت دارویی برخوردار هستید ، حتما جراح بینی خود را در جریان بگذارید.
 • از چند روز قبل از جراحی بینی شروع به خوردن مایعات و مواد مغذی بیشتری کنید تا مقاومت بدن برای جراحی بیشتر شود.
 • شب قبل از عمل شام سبکی میل کرده و از هشت ساعت قبل از آن ، خوردن و آشامیدن را کنار بگذارید. زیرا لازم است حین عمل معده خالی باشد.
 • قبل از عمل بینی استحمام کنید.
 • روز عمل خانم ها بدون آرایش در محل جراحی حضور داشته باشند. همچنین بهتر است لاک خود را پاک کنند.
 • آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را اصلاح نمایند.
 • از داشتن زیور آلات و اشیاء فلزی خودداری نمایید.
 • به اتفاق یک همراه و مدارک پزشکی و شناسایی ( کارت ملی ) خود به بیمارستان مراجعه فرمایید.
 • چند دقیقه زودتر از ساعت تعیین شده در بیمارستان حضور داشته باشید.

پاسخ

3 + دوازده =

Call Now Buttonتماس با دکتر