سرطان گلو

سرطان گلو

به طور کلی زمانی که سلول های گلو از حالت طبیعی خارج شوند ، شروع به تکثیر کرده و تومور را تشکیل می دهند که می تواند در نهایت منجر به سرطان گلو گردد. در ادامه چند مورد از رایج ترین مواردی که می توانند موجب ایجاد سرطان گلو شوند را نام می بریم :

 • مصرف توتون و تنباکو
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی
 • ویروس EBV که اغلب در بزاق وجود دارد.
 • ريفلاكس معده ( بازگشت اسید به مجاری بالایی گوارشی )
 • ویروس HPV ( پاپیلومای انسانی ) که از راه جنسی منتقل خواهد یافت.

غالبا این سرطان در مردان و افراد میانسال و کهنسال ایجاد می شود و بررسی ها حاکی از آن بوده که حدود یک درصد از بزرگسالان با این سرطان دست و پنجه نرم می کنند.

سرطان گلو

علائم بالینی سرطان گلو

در صورت مواجه شدن با هر یک از علائم زیر حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

 1. گلودرد
 2. گوش درد
 3. مشکل در بلع
 4. درد هنگام بلعیدن
 5. سرفه های طولانی
 6. سرفه های همراه با خون
 7. خونریزی از دهان و بینی
 8. نفس کشیدن همراه با خس خس
 9. از دست دادن ناگهانی وزن بدن

درمان سرطان گلو

در مرحله ابتدایی ، توده تشکیل شده ولی به بافت های پیرامون خود سرایت نخواهد کرد. در این مرحله قطر توده حدود 7 میلی متر بوده و به تدریج افزایش طول خواهد داشت ؛ به طوریکه کمی بزرگ تر از 7 میلی متر می شود و در گلو قرار دارد. در مرحله بعدی توده بزرگتر شده به طوریکه به بافت های اطراف سرایت خواهد کرد. برای درمان سرطان گلو در ابتدا موارد زیر بررسی خواهند شد :

 • موقعیت توده کجاست و در چه جایی تشکیل شده است ؟
 • در کدام مرحله از پیشرفت قرار دارد ؟
 • سطح سلامت فرد به چه میزان می باشد ؟

پس از بررسی موارد ذکر شده ، درمان به صورت جراحی ، رادیوتراپی ، تابش پرتو به سلول های سرطانی یا ترکیبی از همه این روش ها انجام می شود.

تشخیص سرطان گلو با تصویر برداری

 1. MRI : معمولا از این روش برای تشخیص سرطان گلو استفاده نمی شود اما به دلیل دقت بالای آن ، به منظور مشاهده جزئیات سرطان ، مکان های سرایت سرطان و تعیین نقاط دقیق گسترش بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. PET ( انتشار ذرات پوزیترون ) : از این روش به منظور تشخیص سرایت سرطان به غده های لنفاوی و کنترل مسیر پیشرفت سرطان استفاده می شود.

سیستم تشخیص TNM

به منظور طبقه بندی کردن سرطان حلق و گلو از این روش استفاده می شود. در این سیستم تومور با T ، سرایت یا عدم سرایت سرطان به غدد لنفاوی با N و سرایت یا عدم سرایت سرطان به سایر بافت های بدن با M نشان داده می شوند. همچنین شدت و میزان بزرگی تومور با عدد های یک تا چهار نشان داده خواهند شد.

پاسخ

16 − یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر