کری ناگهانی گوش

کری ناگهانی گوش

در واقع زمانی که فرد با کری ناگهانی گوش یا سکته گوش مواجه می شود ، به طور ناگهانی و معمولا در سه روز شنوایی خود را از دست می دهد. افرادی که با این عارضه مواجه می شوند باید توجه کنند که با مواجه شدن با آن به ترس خود غلبه کنند و فورا به پزشک مراجعه فرمایند. در چنین شرایطی از خود درمانی اکیدا خودداری نمایید. این عارضه ظرف مدت کوتاهی قابل بهبود است و چندان جای نگرانی نیست. البته در مواردی که فرد به موقع به پزشک متخصص مراجعه نکرده ، کری ناگهانی گوش به ناشنوانی دائمی تبدیل خواهد شد و دیگر هیچ درمانی به روی بیمار پاسخگو نیست.

دلایل کری ناگهانی گوش

در واقع هنوز به طور کامل و دقیق دلیل اصلی این عارضه مشخص نشده اما برخی بر این باورند که موارد زیر می تواند در مواجه شدن فرد به کری ناگهانی گوش موثر باشند :

  • برخی از بیماری های ویروسی
  • مسدود شدن تنها سرخرگ تغذیه ای گوش که به سرخرگ لابیرنت معروف است.
  • حمله دستگاه ایمنی به گوش ( در واقع ممکن است خود بدن به یکی از اعضای خود آسیب وارد کند )

کری ناگهانی گوش

علائم کری ناگهانی گوش

به طبع اولین نشانه این عارضه ، کاهش شنوایی است. علاوه بر کاهش شنوایی ممکن است فرد با سرگیجه ، تهوع ، سردرد و غیره نیز مواجه شود.

درمان کری ناگهانی گوش

به طور کلی می توان گفت که حدود یک سوم افراد مبتلا به این عارضه در مدت زمان کوتاهی و به تدریج شنوایی خود را بدست می آورند. حدود دو سوم افراد مبتلا پس از مدت زمان طولانی تری مجدد قادر به شنیدن هستند اما متاسفانه آماری هم وجود داشته که برخی از افراد پس از مواجه شدن با کری ناگهانی گوش دیگر قادر به شنیدن نخواهند بود. زمان طلایی برای مراجعه به پزشک 1 الی 7 روز پس از مواجه شدن با اولین علائم تخمین زده شده است.

توجه داشته باشید که درمان خودسرانه کری ناگهانی گوش می تواند فرد را بیشتر در معرض آسیب همیشگی گوش قرار دهد. در واقع پس از بروز این عارضه هر چه بیمار سریع تر به پزشک مراجعه کند شانس بهبودی بسیار بیشتر است.

برای درمان ممکن است پزشک کورتون خوراکی را تجویز نماید. در درمان های تخصصی تر در داخل گوش کورتون تزریق خواهد شد.

تاکنون هیچ عمل یا جراحی ای برای درمان این عارضه صورت نگرفته است. هر چقدر ابعاد کاهش شنوایی کمتر باشد ، امکان درمان موفق تر بیشتر خواهد بود.

بیشترین زمانی که برای درمان ناگهانی گوش در نظر گرفته شده حدود دو هفته است و معمولا پس از آن درمان اثر بهبودی نخواهد داشت.

پاسخ

شش − 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر